PRZEDSZKOLE NIEPUBLICZNE
87-100 Toruń,
ul. Kosynierów Kościuszkowskich 8
tel. (056) 648 65 63
dyr mgr Lucyna Jaroszewska


Strona główna
Sprawy organizacyjne
Innowacje
Foto-serwis
Galeria
Kadra
Nasze sale
Imprezy
Biblioteka
Repertuar
Księga Gości
 
Biblioteka
Słoneczny Promyczek Nr 2 (3) / 2002

"Tu na Skarpie koło lasu
stoi dom pełen hałasu.
Dużo dzieci w nim przebywa
i "Słoneczko" się nazywa..."Przeczytaj mi mamo...
"Aga i kwietna panienka" - Laura Łącz


Co było? Co jest? Co będzie?
Czyli jak upływa czas w "Słoneczku"


Tradycyjnie w naszym przedszkolu miesiąc marzec to okres przygotowań do powitania nowej i tak długo oczekiwanej pory roku - wiosny.

Wszystkie sale zapełniają się dekoracjami w ciepłych kolorach płatki śniegu zastąpiły bociany, zielone listki na drzewach, w kącikach przyrody pojawiły się hodowle rzeżuchy, szczypiorku, fasoli i grochu. Dzieci z poszczególnych grup wraz z nauczycielkami brały czynny udział w zakładaniu nowych hodowli.

Przygotowania do pożegnania zimy nie przeszkodziły nam w korzystaniu z wyjazdów na interesujące wystawy i pouczające spektakle w teatrach.

Pierwszym spektaklem, który dzieci obejrzały po feriach była bajka: "Brzydkie kaczątko" w wykonaniu aktorów z teatru "Vaśka", która została przyjęta przez dzieci jak zawsze bardzo ciepło i z dużym zainteresowaniem.

Już na przełomie lutego i marca dzieci ze "Słoneczka" brały udział w konkursie plastycznym dla przedszkolaków z regionu kujawsko-pomorskiego pt.: "Koty, kotki, kocięta ... kocury"przygotowaną przez Przedszkole Miejskie Nr 30 w Toruniu oraz Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka. Pojawiły się tam prace przedstawiające milusińskie zwierzęta wykonane różnymi technikami.
W konkursie tym wyróżnienia otrzymały dzieci: P.Wróblewski z grupy Smurfów, M. Bagiński, J. Kijowska i R. Lipka z grupy "Pszczółek" oraz M. Zawadzka i A. Karwowska z grupy "Motyle".

13 marca dzieci starsze wyjechały do Auli UMK aby bawić się razem z dziecięcym zespołem "Fasolki", które wystąpiły z programie artystycznym zatytułowanym "Gwiazdy programu telewizyjnego Tik-Tak". W tym samym czasie dzieci młodsze oglądały bajkę "Mysia -Pysia". Na bajkę tę pojechały do "Baja Pomorskiego". Jak zawsze dzieci bardzo emocjonalnie reagowały na przedstawianą akcję, wyrażając swe przeżycia w pracach plastycznych.

Przedszkolaki ze "Słoneczka" brały również udział w konkursie interpretacji, który odbył się w Dworze Artusa. Za swój występ troje z nich, tzn.: M. Ropińska, A. Pietrzak i A. Płonowski otrzymali pamiątkowe znaczki.

Przez trzy dni (20-22.03) w naszym przedszkolu odbywał się kiermasz ozdób wielkanocnych. Na świątecznym stole pojawiły się przepiękne palmy, kartki świąteczne, zajączki, baranki, kurczaczki i udekorowane pisanki. Cel był bardzo szczytny - pomoc finansowa dla niezamożnej rodziny, którą wsparliśmy wraz z Rodzicami organizując w grudniu kiermasz Bożonarodzeniowy. Sądząc po zaangażowaniu Rodziców, którzy chętnie wspierali naszą działalność myślę, iż kiermasze w "Słoneczku" staną się corocznym zwyczajem.

21 marca ostatecznie pożegnaliśmy zimę, a niezwykle owacyjnie witaliśmy wiosnę. W tym dniu każdy przedszkolak miał za zadanie zaprezentowanie swojego wiosennego stroju. W korowodzie pojawiły się barwne motyle, biedronki, bociany, kolorowe kwiaty.

Swoje stroje zaprezentowało też kilka Pań Wiosen, co przyczyniło się zapewne do pojawienia się słońca nad budynkiem naszego przedszkola. Każda grupa otrzymała zieloną kopertę, a w niej napisany list do dzieci od Pani Wiosny.
Dzieci odgadywały zagadki związane z nadejściem nowej pory roku, śpiewały piosenki i przedstawiły krótki program artystyczny.

Na kilka dni przed Świętami Wielkanocnymi przedszkolaki wyjechały do "Zaczarowanego świata" na bajkę pt: "Tajemnicze jajo". Wszyscy oglądaliśmy je z zapartym tchem. Dzieciom bardzo się spodobała choreografia oraz gra aktorów, których długo oklaskiwały. Dzieci poprzez ciekawie przygotowany scenariusz dowiedziały się, ile to zwierząt może wykluć się ze zwykłego jajka.

Minął nam kolejny miesiąc pracy, zabawy, nauki, wycieczek w "Słoneczku". Cieszymy się wszyscy, że dzieci z naszego przedszkola odnoszą sukcesy w konkursach, miejmy nadzieję, że w następnych (m.in. "Muzyczna łąka" 6 kwietnia) też wypadną rewelacyjnie.

Przed nami jeszcze sporo wyjazdów do teatru, już niedługo będziemy się przygotowywać się do Dnia Matki, Dnia Dziecka i corocznego Festynu.

Jak było? O tym w następnym numerze.

J.Jarząbek

<< powrót do biblioteki

  Serwis utrzymywany przez INFOCOMP